Selite | Nide | Vuodet | Huom | Filmi |
---|---|---|---|---|
Mikrokort: | ||||
Födda | 1648-1700, 1708-1782 | 1 | ||
Födda | 1782-1820 | 2 | ||
Vigda | 1648-1660, 1701-1798 | |||
Vigda | 1798-1835 | 3 | ||
Döda | 1648-1801 | |||
Döda | 1801-1820 | 4 | ||
Födda | 1821-1850 | |||
Vigda | 1836-1850 | |||
Döda | 1821-1850 | 5 | ||
Rullfilmer: | ||||
Födda | I | 1648-1820 | Saknas 1701-1707 | 55697 |
II | 1821-1850 | |||
Vigda | I | 1648-1835 | Saknas 1661-1700 | |
II | 1836-1850 | |||
Döda | I | 1648-1820 | ||
II | 1821-1850 |
Selite | Signum | Vuodet |
---|---|---|
Rulle TK 187 | ||
Kommunionbok | A I 1 | |
Kommunionbok | A I 2 | 1746-1758 |
Kommunionbok | A I 3 | 1759-1770 |
Kommunionbok | A I 4 | 1771-1783 |
Rulle TK 188 | ||
Kommunionbok | A I 4 | 1771-1783 |
Kommunionbok | A I 5 | 1784-1791 |
Kommunionbok | A I 6 | 1792-1794 |
Kommunionbok | A I 7 | 1795-1800 |
Kommunionbok | A I 8 | 1801-1806 |
Kommunionbok (Tavastehus län) | A I 9 | 1807-1812 |
Rulle TK 189 | ||
Kommunionbok (Tavastehus län) | A I 9 | 1807-1812 |
Kommunionbok (Åbo län) | A I 10 | 1807-1812 |
Kommunionbok (Tavastehus län) | A I 11 | 1813-1819 |
Kommunionbok (Åbo län) | A I 12 | 1813-1819 |
Kommunionbok (Tavastehus län) | A I 13 | 1820-1826 |
Kommunionbok (Åbo län) | A I 14 | 1820-1834 |
Kommunionbok (Tavastehus län) | A I 15 | 1827-1834 |
Rulle TK 190 | ||
Kommunionbok (Tavastehus län) | A I 15 | 1827-1834 |
Kommunionbok (Tavastehus län) | A I 16 | 1835-1841 |
Kommunionbok (Åbo län) | A I 17 | 1835-1841 |
Kommunionbok (Tavastehus län) | A I 18 | 1842-1848 |
Rulle TK 191 | ||
Kommunionbok (Tavastehus län) | A I 18 | 1842-1848 |
Kommunionbok (Åbo län) | A I 19 | 1842-1848 |
Kommunionbok (Tavastehus län) | A I 20 | 1849-1857 |
Kommunionbok (Åbo län) | A I 21 | 1849-1857 |
Kommunionbok | A I 22 | 1858-1865 |
Rulle TK 192 | ||
Kommunionbok | A I 22 | 1858-1865 |
Födda | C 1 | 1648-1690 |
Födda | C 2 | 1717 |
Födda | C 3 | 1724-1746 |
Födda, vigda | C 4 | (1747-1769) |
Döda | (1747-1770) | |
Rulle TK 193 | ||
Födda, vigda | C 4 | (1747-1769) |
Döda | (1747-1770) | |
Födda, vigda | C 5 | (1770-1784) |
Döda | (1770-1785) | |
Födda, vigda | C 6 | (1785-1809) |
Döda | (1785-1810) | |
Födda, vigda, döda | C 7 | 1810-1835 |
Födda | C 8 | (1836-1854) |
Vigda | (1836-1869) | |
Döda | (1836-1866) | |
Födda | C 9 | (1855-1871) |
Historieböcker (från främmande församlingar) | (1860-1871) | |
Konfirmander | D 1 | 1834-1904 |
Rulle TK 194 | ||
Konfirmander | D 1 | 1834-1904 |
Flyttade | 1841-1870 | |
Flyttade | B I 1 | 1811-1845 |
Flyttade | B I 2 | 1846-1880 |
Flyttningsbetyg | 1808-1833 | |
Flyttningsbetyg | 1834-1846 | |
Rulle TK 195 | ||
Flyttningsbetyg | 1834-1846 | |
Flyttningsbetyg | 1847-1856 | |
Flyttningsbetyg | 1857-1865 | |
Sockenstämmoprotokoll | A XI 1 | 1810-1840 |
Rulle TK 196 | ||
Sockenstämmoprotokoll | A XI 2 | 1841-1856 |
Sockenstämmoprotokoll | A XI 3 | 1857-1880 |
Visitationsprotokoll | A XIV 1 | 1736-1825 |
Visitationsprotokoll | 1836,1848,1858 | |
Räkenskaper, kyrkomedel, vinkassa | A XV 2 | 1701-1760 |
Räkenskaper, kyrkomedel | A XV 3 | (1761-1780) |
Vinkassan | (1763-1781) | |
Räkenskaper, kyrkomedel | A XV 4 | (1781-1801) |
Vinkassan | (1782-1801) | |
Övriga räkenskaper | 1781-1811 | |
Rulle TK 197 | ||
Övriga räkenskaper | 1781-1811 | |
Fattigmedel | A XVI 1 | 1761-1782 |
Fattigmedel | A XVI 2 | 1782-1809 |
Inventarieförteckningar | A X 1 | 1826 |
Bouppteckningar | 1751-1793 | |
Mässbok | 1778-1783 | |
Konfirmationslängder | A XII | 1841-1882 |
Handlingar rörande kapellansbostället | 1779-1890 |
Kyrkoherdar
Kaarle Alvar Palmroth (1905-)
Kapellaner
Henricus Johannis Rainenius, myöh. Lilius (1629-47)
Magnus Canuti Wallaeus (1648-61)
Simon Mulinus (1661-96)
Clemens Simonis Mulinus (1699-1712)
Carolus Asp (1713-21)
Gustaf Asp (1722-76)
Mikael Grönström (1777-1802)
Daniel Polviander (1803-05)
Sigfrid Alm (1806-26)
Johan Skogström (1829-54)
Berndt Fredrik Gedda (1857-60)
Klas Erik Inberg (1861-66)
Extra präster
Johan Vanonius, kappalaisen apulainen (1796-1801)
Johan Vanonius, välisaarnaaja (1802-06)
Herman Hellén, kappalaisen apulainen (1815-18)
Elias Lundell, kappalaisen apulainen (1818-19)
Samuel Anders Alm, kappalaisen apulainen (1819-26)
Karl Fredrik Carlstedt, armovuoden saarnaaja (1826-29)
Lars Johan Aejmelaeus, kappalaisen apulainen (1834-42)
Vilhelm Adolf Skogström, kappalaisen apulainen (1842-52)
Berndt Robert Rikberg, kappalaisen apulainen, sijainen (1852-53)
Karl Johan Indrén, kappalaisen sijainen, vt. kappalainen (1853-56)
Gustaf Grönholm, vt. kappalainen (1856-57)
Karl Gustaf Bergroth, virkav. s. (1860-61)
Johan Fredrik Reinholm, vt. kappalainen (1866-67)
Karl Gustaf Grönberg, vt. kappalainen (1868-78)
Hugo Valdemar Vecksell, vt. kappalainen (1878-79)
Augusta Vilhelm Lund, vt. kappalainen (1879-88)
Johan Adam Sandroos, vt. kappalainen (1888-98)
Knut Fabian Holmberg, vt. kappalainen (1898-1902)
Gustaf Emil Fager, vt. kappalainen (1902-03)
Jooseppi Arra, vt. kirkkoherra (1903-04)
Karl Alvar Palmroth, vt. kirkkoherra (1904-05)