Selite | Nide | Vuodet | Huom | Filmi |
---|---|---|---|---|
Mikrokort: | ||||
Födda | 1695, 1705-1813 | 1 | ||
Vigda | 1695-1821, 1857-1891 | |||
Döda | 1690-1813 | 2 | ||
Utflyttade | 1811-1860 | |||
Inflyttade | 1811-1836 | |||
Inflyttade | 1836-1860 | 3 | ||
Rullfilmer: | ||||
Födda | 1695-1813 | Saknas 1696-1704 | 55688 | |
Vigda | 1695-1891 | Saknas 1822-1856 | ||
Döda | 1690-1813 | |||
Flyttade | 1811-1860 |
Selite | Signum | Vuodet |
---|---|---|
Rulle JK 247 | ||
Kommunionbok | 1741-1768 | |
Kommunionbok | 1769-1780 | |
Kommunionbok | 1822-1828 | |
Kommunionbok | 1839-1846 | |
Kommunionbok | 1847-1854 | |
Rulle JK 248 | ||
Kommunionbok | 1847-1854 | |
Födda, vigda, döda | 1735-1785 | |
Födda | (1786-1814) | |
Vigda | (1786-1821) | |
Döda | (1786-1813) | |
Vigda | 1857-1891 | |
Födda (från främmande församlingar) | 1845-1920 | |
Förelysta | 1750-1803 | |
Flyttade | 1811-1891 | |
Flyttningsbetyg | 1822-1841 | |
Rulle JK 249 | ||
Flyttningsbetyg | 1822-1841 | |
Flyttningsbetyg | 1842-1855 | |
Sockenstämmoprotokoll | 1753-1841 | |
Konfirmationslängder | 1857-1928 | |
Rulle JK 250 | ||
Brottsregister | 1857-1927 | |
Diverse handlingar | 1778-1791 |
Kyrkoherdar
Kustaa Alfred Mäkinen (1917-20), vt. (1915-17)
Johan Wilhelm Kajander (1920-25)
Anton Viljami Lannetta (1925-27)
Lennart Pinomaa e Gulin (1927-28)
Verner Anselm Urhonen (1929-30)
Artturi Eemil Sorsavirta (1930-67)
Vilho Olavi Kouri (1967-70)
Teuvo Juhani Mononen (1971-74)
Paavo Matti Juvonen (1974)
Kaj Torsten Leander (1974-78)
Yrjö Raivio (1978-81)
Lauri Moilanen (1982-93)
Kapellaner
Konstantin Leander Alha e Ahlman (1903-10), virka lakkautettu 1901 päätöksellä.
Kustaa Alfred Mäkinen (1910-15)
Seurakuntapastorit
Pertti Hell (1994-97)
Minna Lepistö (1997-)
Pitäjänapulaiset
Anders Nummelin (1732-34)
Erik Borenius (1734-48)
Jakob Sahlsten (1749-65)
Georg Domander (1765-87)
Jakob Rhyselius (1788-93)
Gustaf Schiöning (1796-1808)
Johan Järnström, ensin vt. (1810-22)
Isak Gustafsson, ensin vt. (1825-41)
Johan Henrik Hanelius (1841-57)
Johan Oskar Boisman (1860-73)
Erik Rautell (1873-95)
Konstantin Leander Ahlman, ensin vt. (1901-03), virka muutettu kappalaisen viraksi.
Extra präster
Johan Vidberg, pitäjänapulaisen apulainen (1802-04)
Simon Vehman, pitäjänapulaisen apulainen, armovuodensaarnaaja (1806-08)
Tomas Lundell, armovuodensaarnaaja (1822-23)
Johan Milbrandt, armovuodensaarnaaja (1823-25)
Karl Johan Engelbert Blombergh, virkavuodensaarnaaja (1857)
Oskar Grönholm, armovuodensaarnaaja (1857-60)
Severi Gabriel Kalke, vt. pitäjänapulainen (1895-97)
Edvard Emil Elenius, vt. pitäjänapulainen (1897-99)
Paavo Pitkänen, vt. pitäjänapulainen (1899-1900)
Adolf Aleksander Halme, vt. pitäjänapulainen (1900-01)
Hanno Pietari Yrjänäinen, vt. pitäjänapulainen (1901-02)
Simon Achrenius (1695-1710)
Eric Limnelius (1711-31)
Andreas Nummelin (1732-34)
Eric Borenius (1734-58)
Jacob Sahlsten (1749-65)
Georg Domander (1765-87)
Jacob Rhyselius (1788-93)