Nämns redan med egen kyrkoherde år 1322.
Selite | Nide | Vuodet | Huom | Filmi |
---|---|---|---|---|
Mikrokort: | ||||
Födda | 1655-1686, 1699-1714, 1722-1769 | 1 | ||
Födda | 1769-1829 | 2 | ||
Födda | 1829-1830 | 3 | ||
Vigda | 1699-1713, 1722-1850 | |||
Döda | 1699-1714, 1722-1725 | |||
Döda | 1726-1812 | 4 | ||
Döda | 1811-1830 | 5 | ||
Räkenskaper (döda) | 1638-1698 | |||
Födda | 1831-1855 | |||
Vigda | 1851-1860 | |||
Döda | 1831-1835 | |||
Döda | 1835-1855 | 6 | ||
Rullfilmer: | ||||
Födda | I | 1655-1830 | Saknas 1687-1698 (1688?), 1715-1721 | 55685 |
II | 1831-1855 | |||
I | 1699-1850 | Saknas 1714-1721, 1727, 1732 | ||
Vigda | ||||
II | 1851-1860 | |||
Döda | I | 1699-1830 | Saknas 1715-1721, 1728 | |
II | 1831-1855 | |||
Räkenskaper (döda) | I | 1638-1698 | Saknas 1639-1643, 1650-1654 |
Selite | Signum | Vuodet |
---|---|---|
Rulle JK 669 | ||
Arkivförteckning | 1948 | |
Kommunionbok | 1 | 1738-1743 |
Kommunionbok | 2 | 1770-1782 |
Kommunionbok | 3 | 1784-1789 |
Kommunionbok | 4 | 1790-1795 |
Rulle JK 670 | ||
Kommunionbok | 4 | 1790-1795 |
Kommunionbok | 5 | 1796-1809 |
Kommunionbok | 6 | (1811-1816) |
Konfirmander | (1812-1816) | |
Kommunionbok | 7 | (1817-1823) |
Kommunionbok | (1817-1825) | |
Kommunionbok | 8 | 1825-1831 |
Rulle JK 671 | ||
Kommunionbok | 8 | (1825-1831) |
Konfirmander | (1826-1832) | |
Kommunionbok | (1833-1839) | |
Konfirmander | 9 | (1833-1841) |
Kommunionbok | (1841-1847) | |
Konfirmander | 10 | (1842-1847) |
Kommunionbok | 11 | 1848-1855 |
Kommunionbok | 12 | 1856-1869 |
Rulle JK 672 | ||
Kommunionbok | 12 | 1856-1869 |
Födda | 1655-1686, 1699-1714, 1722-1730 | |
Vigda | 20 | 1699-1714, 1722-1730 |
Döda | 1696-1714, 1722-1730 | |
Födda | (1731-1752) | |
Vigda | 21 | (1731-1751) |
Döda | (1731-1752) | |
Födda | (1752-1787) | |
Vigda, döda | 22 | (1752-1816) |
Födda | 23 | (1788-1836) |
Rulle JK 673 | ||
Födda | 23 | 1788-1836 |
Födda | 24 | 1836-1881 |
Vigda, döda | 26 | 1817-1891 |
Förelysta | 33 | 1844-1878 |
Konfirmander, barnbok | 42 | 1847-1882 |
Flyttade | 38 | 1805-1843 |
Flyttade | 39 | 1843-1890 |
Flyttningsbetyg | 80 a | 1812-1854 |
Rulle JK 674 | ||
Flyttningsbetyg | 80 a | 1812-1854 |
Flyttningsbetyg | 80 b | 1809-1850 |
Flyttningsbetyg | 80 c | 1840-1855 |
Rulle JK 675 | ||
Flyttningsbetyg | 80 c | 1840-1855 |
Flyttningsbetyg | 80 d | 1856-1872 |
Sockenstämmoprotokoll | 47 a | 1760-1834 |
Sockenstämmoprotokoll | 47 b | 1835-1890 |
Rulle JK 676 | ||
Sockenstämmoprotokoll | 47 b | 1835-1890 |
Visitationsprotokoll | (1739-1855) | |
Valhandlingar | 71 a | (1793-1824) |
Kyrkomedel | (1636-1698) | |
Inventarieförteckningar | (1636-1799) | |
Prästgårdshandlingar | -1636 | |
Visitationsprotokoll | -1656 | |
Bänkordning | (1654, 1732) | |
Diverse handlingar | 53 | (1625-1716, 1722-1736) |
Kyrkomedel | (1699-1714, 1722-1783) | |
Inventarieförteckningar | (1699-1804) | |
Bänkordning | 54 | -1775 |
Inventarieförteckningar | 51 a | (1825-1897) |
Förteckning över åtalade | 45 | 1812-1889 |
Valhandlingar m.m. | 72 | 1839-1844 |
Rulle Sa 1 *) | ||
Kommunionbok | 1870-1879 | |
Kommunionbok | 1878-1887 | |
Rulle Sa 2 *) | ||
Kommunionbok | 1886-1895 | |
Kommunionbok | 1896-1905 | |
Kommunionbok (- Haga) | 1906-1915 | |
Rulle Sa 3 *) | ||
Kommunionbok (Haga -) | 1906-1915 | |
Kommunionbok (- Kvarnbo) | 1916-1925 | |
Rulle Sa 4 *) | ||
Kommunionbok (Kvarnbo -) | 1916-1925 | |
Kommunionbok | 1926-1935 | |
Rulle Sa 5 *) | ||
Kommunionbok | 1941-1950 | |
Kommunionbok | 1950-1961 | |
Rulle Sa 6 *) | ||
Födda | 1937-1966 | |
Födda | 1907-1936 | |
Födda | 1882-1890 | |
Vigda | 1930-1944 | |
Vigda | 1913-1929 | |
Konfirmander | 1891-1910 | |
Vigda | 1891-1912 | |
Rulle Sa 7 *) | ||
Födda | 1891-1906 | |
Döda | 1891-1949 | |
Flyttade | 1890-1922 | |
Flyttade | 1921-1946 | |
*) Kan användas endast i Ålands landskapsarkiv |
Kyrkoherdar
Martinus (1553-57)
Jöns Petri (1558-62)
Matts (1563-64)
Abraham Andreae Angermannus (1580)
Michael Andreae (1565-81)
Michael Gregorii Stwt eli Stwthe (1585-1606)
Simon Eestho (1607-24)
Johannes Magni Boraeus (1625-35)
Boëtius Olai Murenius eli Mur eli Boo Murenius (1636-67)
Georgius Prytz (1670-85)
Jonas Eek (1685-98)
Erland Törn (1698-1720)
Matthias Grunnerus (1721-65)
Gabriel Petesche (1766-78)
Johan Henrik Ahrenberg (1779-93)
Per Schöös (1795-1809)
Johan Niklas Snellman (1811-20)
Karl Detlof Sipelius (1822-43)
Ulrik Magnus Forsström (1845-73)
Alexander Edvard Ahlstedt (1875-98)
Olof Peter August Sjögren (1900-28)
Valdemar Leonard Sjöberg (1929-33)
Hjalmar Waldemar Appelgren (1935-66)
Henrik Ingmar Lundén (1966-80)
Björn Joe Wilhelm Brandt (1980-)
Kapellaner
Mårten (1601-06)
Simon Eestho (1607)
Michael Henrici Stigelius (1631-51)
Nicolas Hieronymi Hultén (1660-65)
Boetius Boetii Muur (1670-97)
Jacobus Favorinus (1697-1709)
Ander Hedéen (1709-14)
Johan Landtman (1722-69)
Jacob Benedictius (1770-92)
Johan Sundberg (1794-1832)
Karl Fredrik Hast (1833-34)
Karl Johan Olin (1835-38)
Karl Gustaf Hollmén (1841-43)
Erik Vilhelm Klerk (1844-66)
Karl Selim Fritjof Bergroth (1867-70)
Mauritz Hultman (1874-93), virka lakkautettu.
Extra präster
Johan Grunnerus, kirkkoherran apulainen (1741-)
Erik Åhlstedt, apulaispappi (1743-)
Daniel Backman, vt. kirkkoherra (1757)
Jakob Benedictius, papiston apulainen (1766-70)
Johan Isak Ekengren, vt. kirkkoherra (1779-81)
Johan Fredrik Granbom, armovuodensaarnaaja (1793-)
Matthias Antell, apulaispappi (1790-luvulla)
Johan Gabriel Ahrenberg, kirkkoherran apulainen (1801-05)
Johan Andströmer, papiston apulainen, välisaarnaaja (1805-33)
Adolf Dahlberg, virkavuodensaarnaaja (1834-35)
Johan Fredrik Lönnberg, armovuodensaarnaaja (1838-40)
Johan Samuel Fredricsson, armovuodensaarnaaja, kapplaisen sijainen (1840-41)
Vilhelm Andersson, kappalaisen sijainen (1841-42)
Josef Vilhelm Fontell, kappalaisen sijainen, välisaarnaaja (1842-44)
Lars Gustaf Viktor Dahlberg, vt. kappalainen (1870-71)
Anders Gustaf Heikkilä, vt. kappalainen (1871-72)
August Edvard Olivier Lundenius, vt. kappalainen, vt. kirkkoherra (1872-74)
Matias Sandström, armovuodensaarnaaja (1874)
Oskar Fredrik Lindvall, papiston apulainen (1886-87)
Johan Valdemar Gustafsson, papiston apulainen (1887-88)
Gustaf Teodor Brandt, papiston apulainen (1888-89)
Jakob Eliel af Hällström, papiston apulainen (1889-90)
Karl Edvin Pettersson, papiston apulainen (1890-93)
Juhana Yrjö Akilles Vuorinen, papiston apulainen (1892)
Ernst Edvard Engström, vt. kappalainen, vt. kirkkoherra (1893-1900)
Väinö Matti Ropponen, kirkkoherran apulainen (1900-01)
August Albinus Vesterlund, kirkkoherran apulainen (1901-03, 1903-04)
Frans Adolf Rudanko, kirkkoherran virallinen apulainen (1905)
Arno Sonck, virallinen apulainen (1907)
Oscar Wilhelm Lindberg, kirkkoherran virallinen apulainen (1909)
Karl Edvard Snellman, vt. kirkkoherra (1928-29)
Gustaf Georg Malmsten, vt. kirkkoherra (1929-30)
Alf Ruben Göte Torckell, vt. kirkkoherra (1933-34)
Sven Otto Donarus Sorthan, vt. kirkkoherra (1934-35)