Selite | Nide | Vuodet | Huom | Filmi |
---|---|---|---|---|
Mikrokort: | ||||
Födda | 1834-1870 | 1 | ||
Födda (från främmande församlingar) | 1845-1870 | |||
Vigda | 1834-1885 | |||
Döda | 1834-1870 | |||
Utflyttade | 1834-1850 | |||
Inflyttade | 1834-1848 | |||
Inflyttade | 1848-1850 | 2 | ||
Räkenskaper (födda) (Karinainen) | 1774-1868 | 1 | ||
Räkenskaper (vigda) (Karinainen) | 1774-1869 | |||
Räkenskaper (döda) (Karinainen) | 1774-1860 | |||
Räkenskaper (födda) | 1801-1817 | |||
Räkenskaper (vigda) | 1805-1833 | |||
Räkenskaper (döda) | 1798-1833 | 2 | ||
Rullfilmer: | ||||
Födda | 1834-1870 | 55664 | ||
Födda (främmande församlingar) | 1845-1870 | |||
Vigda | 1834-1885 | |||
Döda | 1834-1870 | |||
Räkenskaper (födda) | 1801-1817 | 55594 | ||
Räkenskaper (vigda) | 1805-1833 | |||
Räkenskaper (döda) | 1798-1833 | |||
Flyttade | 1834-1850 | 55664 |
Selite | Signum | Vuodet |
---|---|---|
Rulle UK 507 | ||
Kommunionbok | I 1 | 1788-1793 |
Kommunionbok | I 2 | 1834-1841 |
Kommunionbok | I 3-4 | 1842-1856 |
Kommunionbok | I 5 | 1857-1868 |
Födda | II 4 | 1834-1857 |
Födda | I 2 | 1858-1894 |
Rulle UK 509 | ||
Visitationsprotokoll | 1836-1844 | |
Räkenskaper | 1 II | 1798-1832 |
Inventarieförteckningar | I 13 | 1834-1856 |
Inventarieförteckningar | I 14 | 1856-1887 |
Diverse handlingar | I 20 | 1856-1868 |
Rulle UK 508 | ||
Födda | I 2 | 1858-1894 |
Vigda | II 5 | 1834-1905 |
Döda | II 6 | 1834-1905 |
Födda (från främmande församlingar) | I 17 | 1845-1927 |
Konfirmander | II 9 | 1842-1899 |
Flyttade | I 16 | 1834-1899 |
Flyttningsbetyg | 1832-1850 | |
Flyttningsbetyg | 1851-1860 | |
Sockenstämmoprotokoll | 1824-1860 | |
Sockenstämmoprotokoll | 1834-1886 | |
Visitationsprotokoll | 1836-1844 |
Kyrkoherdar
Viktor Brusila (1910-14)
Juho Aleksi Peltonen (1916-21)
Väinö Alban Suojamaa (1921-32)
V. I. Suominen (1933-36)
Einar Borg (1936-40)
Martti Kantele, valittiin 1941 (-1959)
Veikko I. Veikkola (1960-67)
Esko Armas Töyli (1967-73)
Heikki Juhani Karjalainen (1973-)
Kapellaner
Johan Mikael Bergroth (1834-1842)
Gustaf Erik Forsman (1847-1850)
Oskar Vilhelm Forsman (1851-1856)
Karl Nauklér (1857-1871)
Berndt Vilhem Ebeling (1871-1878)
Julius Bergroth (1878-1885)
Aron Gustaf Snellman (1885)
Viktor Brusila (1889-1909)
Papit
Simon Helenius, virka- ja armovuoden saarnaaja (1823)
Johan Mikael Bergroth, kappalainen (1834-1842)
Frans Henrik Bergroth, armovuoden ja välisaarnaaja (1842-1846)
Johan Gyllenberg, välisaarnaaja (1846-1847)
Gustav Erik Forsman, kappalainen (1846-1849)
Karl Fredrik Staudinger, vt kappalainen (1849-18519
Oskar Wilhelm Forsman, kappalainen (1851-)
A.A. Favorin, vt. kappalainen (1856)
Karl Nauklér, kappalainen (1857-1871)
Berndt Wilhelm Ebeling, kappalainen (1871-)
Julius Bergroth, kappalainen (1879-1885)
Aron Gustav Snellman, kappalainen (1885)
Henrik Nurmio, vt. kappalainen (1885-1887)
Extra präster
Mikael Kellman, välisaarnaaja (1833-1834)
Frans Henrik Bergroth, virka- ja armovuoden saarnaaja, välisaarnaaja (1842-1846)
Johan Gyllenberg, välisaarnaaja (1846-1847)
Karl Fredrik Staudinger, välisaarnaaja (1850-1851)
Anders Abraham Favorin, välisaarnaaja (1856-1857)
Henrik Nurmio, vt. kappalainen (1885-1888)
Viktor Brusila, vt. kirkkooherra, välisaarnaaja (1909-10)
Johan Emil Aaltio e Andelin, vt. kappalainen (1903)
V. Hovila
Juhani Hämäläinen
Ernst Luoma
Paavo Palho, vs. kirkkoherra (sota-aikana), kaatui jatkosodassa.
Erland Sihvonen, vt. kirkkoherra (sota-aikana)
Sampo Kuusi
Juhani Mannila
Leo Harviainen