Selite | Nide | Vuodet | Huom | Filmi |
---|---|---|---|---|
Mikrokort: | ||||
Födda | 1685-1753 | 1 | ||
Födda | 1753-1794 | 2 | ||
Födda | 1794-1820 | 3 | ||
Vigda | 1685-1820 | 4 | ||
Döda | 1626-1757 | 5 | ||
Döda | 1757-1810 | 6 | ||
Döda | 1810-1820 | 7 | ||
Födda | 1820-1830 | |||
Födda | 1830-1845 | 8 | ||
Födda | 1845-1850 | 9 | ||
Vigda | 1820-1850 | |||
Döda | 1820-1825 | |||
Döda | 1825-1849 | 10 | ||
Döda | 1849-1850 | 11 | ||
Födda (Uskela) | 1821-1825 | |||
Vigda (Uskela) | 1821-1825 | |||
Döda (Uskela) | 1821-1825 | |||
Rullfilmer: | ||||
Födda | I | 1685-1820 | Saknas 1729-1732 | 55658 |
II | 1820-1850 | |||
Vigda | I | 1685-1820 | ||
II | 1820-1850 | |||
Döda | I | 1685-1820 | ||
II | 1820-1850 | |||
Räkenskaper (döda) | I | 1626-1685 (1684?) |
Selite | Signum | Vuodet |
---|---|---|
Rulle JK 1056 | ||
Kommunionbok | 1667-1695 | |
Kommunionbok | B I | 1695-1711 |
Rulle JK 1057 | ||
Kommunionbok | B I | 1695-1711 |
Kommunionbok | B I | 1712-1732 |
Kommunionbok | B I | 1736-1756 |
Kommunionbok | B I | 1757-1774 |
Kommunionbok | B I | 1776-1793 |
Rulle JK 1058 | ||
Kommunionbok | B I | 1776-1793 |
Kommunionbok | B I | 1794-1805 |
Kommunionbok | B I | 1806-1811 |
Kommunionbok | B I | 1812-1822 |
Rulle JK 1059 | ||
Kommunionbok | B I | 1812-1822 |
Kommunionbok | B I | 1823-1829 |
Rulle JK 1060 | ||
Kommunionbok | B I | 1823-1829 |
Kommunionbok | B I | 1831-1839 |
Kommunionbok | B I | 1840-1846 |
Kommunionbok | B I | 1847-1853 |
Rulle JK 1061 | ||
Kommunionbok | B I | 1847-1853 |
Kommunionbok | B I | 1854-1860 |
Födda | (1685-1733) | |
Vigda | (1685-1739) | |
Döda | B II a 1 | (1685-1745) |
Prästförteckningar | (1685-1816) | |
Rulle JK 1062 | ||
Födda | B II a 1 | (1685-1733) |
Vigda | (1685-1739) | |
Döda | (1685-1745) | |
Prästförteckningar | (1685-1816) | |
Födda | B II a 2 | (1734-1759) |
Vigda | (1739-1759) | |
Döda | (1743-1750) | |
Födda, vigda, döda | B II a 3 | 1760-1799 |
Födda, vigda, döda | B II a 4 | 1800-1825 |
Födda | B II a 5 | (1826-1848) |
Vigda | (1826-1855) | |
Döda | (1826-1855) | |
Från främmande församlingar | (1847-1855) | |
Rulle JK 1063 | ||
Födda | B II a 5 | (1826-1848) |
Vigda | (1826-1855) | |
Döda | (1826-1855) | |
Från främmande församlingar | (1847-1855) | |
Födda | B II a 6 | 1849-1867 |
Vigda | B II d 1 | 1856-1909 |
Döda | B II e 1 | 1856-1907 |
Konfirmander | B II b 1 | 1801-1874 |
Från främmande församlingar | B II j | 1855-1948 |
Flyttade | 1805-1829 | |
Flyttade | 1830-1867 | |
Flyttningsbetyg | B VII a | 1805-1813 |
Rulle JK 1064 | ||
Flyttningsbetyg | B VII a 1 | 1805-1813 |
Flyttningsbetyg | B VII a 2 | 1813-1823 |
Flyttningsbetyg | B VII a 3 | 1824-1836 |
Flyttningsbetyg | B VII a 4 | 1837-1844 |
Rulle JK 1065 | ||
Flyttningsbetyg | B VII a 4 | 1837-1844 |
Flyttningsbetyg | B VII a 5 | 1845-1851 |
Flyttningsbetyg | B VII a 6 | 1852-1859 |
Rulle JK 1066 | ||
Flyttningsbetyg | B VII a 6 | 1852-1859 |
Sockenstämmoprotokoll | B IV 3 | 1829-1866 |
Räkenskaper, kyrkomedel | (1629-1740) | |
Gåvor | (1629-1707) | |
Inventarieförteckningar | -1626 | |
Inventarieförteckningar | (1708-1733) | |
Räkenskaper, kyrkomedel | 1741-1811 | |
Övriga räkenskaper | B V 4 | 1754-1822 |
Övriga räkenskaper | B V 2 | 1762-1848 |
Rulle JK 1067 | ||
Övriga räkenskaper | B V 2 | 1762-1848 |
Fattigmedel | B V 3 | 1734-1772 |
Fattigmedel | B V 5 | 1773-1820 |
Inventarieförteckningar | B III 1 | 1749-1825 |
Inventarieförteckningar | B III 2 | 1827-1886 |
Rulle VÄ 136 | ||
Folkmängdstabeller | 1772-1877 |
Kyrkoherdar
Karl Johan August Gotthard Leidenius (1860-78)
Hegesippus Hippolytus Hjerpe (1879-85)
Karl Oskar Mannström (1886-93)
Isak Reinhold Tamminen (1894-1905)
Vihtori Korpela (1906-12)
Otto Wilhelm Tupala (1912-20)
Kustaa Nestori Korpela (1921-32)
Kustaa Lauri Nurmi (1933-54)
Reino William Honkanen (1954-)
Kapellaner
Mikael Lundanus (1730-74)
Johan Roberg (Råberg) (1775-1823)
Karl Henrik Leidenius (1824-47)
Gustaf Randelin (1847-54)
Antero Varelius (1855-60), virka lakkautettu.
Pitäjänapulaiset
Karl Johan August Gotthard Leidenius (1866-69)
Gustaf Adolf Rydman (1870-72), virka lakkautettu.
Extra präster
Johan Roberg (Råberg), kappalaisen apulainen (1767-75)
Jakob Johan Erling, kappalaisen apulainen (1801-03)
Erik Villstedt, kappalaisen apulainen (1803-06)
Karl Henrik Leidenius, kappalaisen apulainen (1818-20)
Fredrik Johan Leidenius, kappalaisen apulainen, välisaarnaaja (1820-24)
Matias Vilhelm Hannelius, vt. kappalainen (1854-55)
Karl Viktor Berghäll, kappalaisen apulainen, vt. kappalainen (1859-60)
Hegesippus Hippolytus Hjerpe, vt. kappalainen (1860-61)
Karl Kasimir Bernstedt, vt. kappalainen (1861-66)
Karl Henrik Lindfors, vt. pitäjänapulainen (1874-76)
Gustaf Edvard Lybeck, vt. kirkkoherra (1878-79)
Karl Johan Nordlund, vt. pitäjänapulainen (1883-86)
Samuel Vilhelm Roos, vt. kirkkoherra (1885-86)
Alfrid Tanila, välisaarnaaja (1893-94)
Emanuel Seppäläinen, välisaarnaaja (1894)
Adam Edvard Iwendorff, välisaarnaaja (1894)
Herman Vihtori Selin, vt. kirkkoherra (1905)
Johan Väinö Gustaf Lönnmark, vt. kirkkoherra (1905-06)
Antti Fabian Oja, vt. kirkkoherra (1906)
Frans Arvi Kaukomaa (1920-21)
Paavo Olavi Ekholm (1932-33)