Lappträsk kapell hörde till Pernå och finns omnämnt redan 1414. I Ingermansby i Lappträsk omtalas på 1400-talet St Lars kapell, vilket enligt sägnerna sedermera flyttats till den nuvarande kyrkbyn. På 1500-talet omnämns St Matthias kapell. Lappträsk blev eget pastorat 1575. 1730 gavs lektoratet i teologi vid Borgå gymnasium som annex i stället för Säkkijärvi då denna ort hade gått förlorad till Ryssland. Det var annex till år 1882. Till Lappträsk hörde även Artsjö kapell (grundat 1636) som avskildes till eget pastorat 1865. Församlingen verkade som en tvåspråkig församling till år 1950, då den delades i en svensk och en finsk församling, vilka dock har gemensam förvaltning.
Den 29/6 brann både den finska och den svenska kyrkan i samband med ett åskväder. Prästgården plundrades 7/7 1742 och brann den 26/12 1761 . [O. Durchman: Kirkonarkistojen tuhoutumiset. Genos 3(1932)]
Selite | Nide | Vuodet | Huom | Filmi |
---|---|---|---|---|
Mikrokort: | ||||
Födda | 1691-1737 | 1 | ||
Födda | 1737-1777 | 2 | ||
Födda | 1777-1803 | 3 | ||
Vigda | 1691-1714 | |||
Vigda | 1714-1803 | 4 | ||
Räkenskaper (döda) | 1663-1691 | |||
Döda | 1691-1716 | |||
Döda | 1716-1774 | 5 | ||
Döda | 1774-1803 | 6 | ||
Inflyttade | 1732-1758 | |||
Utflyttade | 1732-1739 | |||
Utflyttade | 1739-1758 | 7 | ||
Födda | 1804-1829 | |||
Födda | 1829-1860 | 8 | ||
Födda (från främmande församlingar) | 1846-1859 | 9 | ||
Vigda | 1804-1855 | |||
Döda | 1804-1824 | |||
Döda | 1824-1859 | 10 | ||
Rullfilmer: | ||||
Födda | I | 1691-1803 | 55622 | |
II | 1804-1860 | |||
Vigda | I | 1691-1803 | ||
II | 1804-1855 | |||
Döda | I | 1691-1803 | ||
II | 1804-1859 | |||
Räkenskaper | I | 1663-1691 | ||
Flyttade | I | 1732-1758 |
Selite | Signum | Vuodet |
---|---|---|
Rulle ES 339 | ||
Kommunionbok | (1732-1753) | |
Flyttade | 8 | (1752-1758) |
Kommunionbok | 9 | 1754-1761 |
Kommunionbok | 10 | 1762-1773 |
Kommunionbok | 11 | 1773-1784 |
Rulle ES 340 | ||
Kommunionbok | 11 | 1773-1784 |
Kommunionbok | 12 | 1785-1790 |
Kommunionbok | 13 | 1791-1800 |
Kommunionbok | 14 | 1801-1811 |
Kommunionbok | 15 | 1812-1822 |
Rulle ES 341 | ||
Kommunionbok | 15 | 1812-1822 |
Kommunionbok | 16 | 1823-1833 |
Rulle ES 342 | ||
Kommunionbok | 17 | 1834-1844 |
Kommunionbok | 18 I | 1845-1854 |
Kommunionbok | 18 II | 1845-1854 |
Rulle ES 343 | ||
Kommunionbok | 18 II | 1845-1854 |
Kommunionbok | 19 I | 1855-1864 |
Kommunionbok | 19 II | 1855-1864 |
Rulle ES 344 | ||
Kommunionbok | 19 II | 1855-1864 |
Barnbok | 1 | 1751 |
Barnbok | 1 B | 1765 |
Barnbok | 2 B | 1793 |
Barnbok | 2 | -1790 |
Kommunionbok | (1807-1817) | |
Barnbok | 3 | 1820 |
Rulle ES 345 | ||
Barnbok | 3 | 1820 |
Barnbok | 4 | 1840 |
Barnbok | 1855 | |
Rulle ES 346 | ||
Födda, vigda, döda | 1691-1737 | |
Födda, vigda, döda | 1738-1772 | |
Födda, vigda, döda | 3 | 1773-1787 |
Flyttade | 1787 | |
Födda, vigda, döda | 4 | 1788-1803 |
Födda, vigda, döda | 5 | 1804-1819 |
Rulle ES 347 | ||
Födda, vigda, döda | 6 | 1820-1839 |
Födda, vigda, döda | 1840-1860, 1840-1855, 1840-1859 | |
Födda (från främmande församlingar) | 1846-1849 | |
Konfirmander | 30 | 1839-1858 |
Konfirmander (svenska) | 31 | 1859-1889 |
Konfirmander (finska) | 32 | 1859-1889 |
Intyg, brevkoncept | 34 | 1840-1849 |
Rulle ES 348 | ||
Intyg, brevkoncept | 34 | 1840-1849 |
Intyg, brevkoncept | 35 | 1850-1859 |
Flyttningsbetyg | 1733-1792 | |
Flyttningsbetyg | 1800-1809 | |
Rulle ES 348A | ||
Flyttningsbetyg | 1779-1794 | |
Rulle ES 349 | ||
Flyttningsbetyg | 1800-1809 | |
Flyttningsbetyg | 1810-1817 | |
Flyttningsbetyg | 1818-1823 | |
Rulle ES 350 | ||
Flyttningsbetyg | 1818-1823 | |
Flyttningsbetyg | 1824-1827 | |
Rulle ES 351 | ||
Flyttningsbetyg | 1824-1827 | |
Flyttningsbetyg | 1828-1830 | |
Flyttningsbetyg | 1831-1833 | |
Flyttningsbetyg | 1834-1836 | |
Rulle ES 352 | ||
Flyttningsbetyg | 1834-1836 | |
Flyttningsbetyg | 1837-1839 | |
Flyttningsbetyg | 1840-1841 | |
Flyttningsbetyg | 1842-1843 | |
Flyttningsbetyg | 1844-1845 | |
Rulle ES 353 | ||
Flyttningsbetyg | 1844-1845 | |
Flyttningsbetyg | 1846-1847 | |
Flyttningsbetyg | 1848-1849 | |
Flyttningsbetyg | 1850-1851 | |
Rulle ES 354 | ||
Flyttningsbetyg | 1850-1851 | |
Flyttningsbetyg | 1852-1853 | |
Flyttningsbetyg | 1854-1860 | |
Rulle ES 355 | ||
Flyttningsbetyg | 1854-1860 | |
Sockenstämmoprotokoll | 8 | 1768-1791 |
Sockenstämmoprotokoll | 9 | 1792-1853 |
Sockenstämmoprotokoll | 10 | 1854-1874 |
Rulle ES 356 | ||
Sockenstämmoprotokoll | 10 | 1854-1874 |
Visitationsprotokoll | 5 | 1781-1858 |
Räkenskaper | 15 | 1754-1776 |
Räkenskaper | 16 | 1778-1804 |
Inventarieförteckningar | 1794-1839 | |
Inventarieförteckningar | 1885 | |
Inventarieförteckningar | 1898 | |
Inventarieförteckningar | 1847-1924 | |
Bouppteckningar | 1758-1798 | |
Rulle ES 357 | ||
Bouppteckningar | 1 | 1758-1798 |
Bouppteckningar | 2 | 1799-1811 |
Bouppteckningar | 3 | 1812-1820 |
Bouppteckningar | 4 | 1821-1830 |
Bouppteckningar | 5 | 1831-1839 |
Bouppteckningar | 6 | 1840-1847 |
Rulle ES 358 | ||
Bouppteckningar | 6 | 1840-1847 |
Bouppteckningar | 7 | 1850-1859 |
Diverse handlingar | ||
Valhandlingar | ||
Rulle VÄ 25 | ||
Folkmängdstabeller | 1749-1875 | |
Rulle VÄ 26 | ||
Folkmängdstabeller | 1749-1875 |
Kyrkoherdar
Petrus Johannis (1575-94)
Henricus Laurentii (1595-98)
Andreas Henrici (1598-1605)
Andreas Bartholdi (1608-22)
Michael Erici Gartz (1623-47)
Matthias Petri Björn (1648-50)
Axel Simonis Borgstadius (1650-58)
Jacobus Johannis Gudseus (1659-85)
Fabian Gudseus (1685-1707)
Henrik Giösling (1707-29)
Johan Nylander (1730-45)
Jonas Löngreen (1746-47)
Peter Bonsdorff (1750-52)
Anders Kraftman (1752-79)
Johan Borgström (1781-85)
Magnus Jakob Alopæus (1785-94)
Johan Gabriel Lind (1794-1809), lehtori.
Johan Borgström (1811-36), lehtori.
Gustaf Henrik Forsius (1838-42), lehtori.
Daniel Lindh (1845-52), lehtori.
Alexander Ferdinand Borenius (1853-81), lehtori.
Bror Ehrenfried Bremer (1883-96)
Richard Rickman (1898-1933)
Carl Isidorus Lundberg (1933-50)
Kapellaner
Henricus Laurentii (1590-91)
Michael Erici Gartzius (1593-1622)
Matthias Petri Björn (1626-48)
Ericus Michaelis Gartzius (1651-)
Carolus Bartholdi Ithimæus (1658-72)
Ernestus Jacobi Gudseus (1675-88)
Michael Bartholdi Norringius l. Norringh (1690-1708)
Matthias Indrenius (n. 1711)
Jakob Johan Gudseus (1723-30)
Henrik Weckman (1730-40)
Herman Porthan (1742-71)
Henrik Johan Porthan (1772)
Jakob Vallgren (1773-85)
Georg Vallgren (1786-1801)
Peter Johan Relander (1804-11)
Georg Gustaf Vallgren, myös sijaiskirkkoherra (1812-39)
Karl Fredrik Barck (1843-44)
Vilhelm Ludvig Lundàn (1846-58)
Gustaf Ulrik Rosenqvist, myös sijaiskirkkoherra (1858-72)
Matias Helenius (1874-84)
Hiskais Kuitunen (1886-95)
Richard Rickman (1896-98)
Axel Ferdinand Ahlbom (1899-1903)
Carl Isidorus Lundberg (1903-15)
Arvid Winqvist (1915-22)
Väinö von Essen (1922-29)
Oskar Klevström (1929-48)
Extra präster
Isaak Hasselblatt, sijaiskirkkoherra (n. 1734)
Henrik Porthan, sijaiskirkkoherra (1730-40, 1743-58)
Henrik Hyttéen, sijaiskirkkoherra (-1760)
Jakob Vallgren, sijaiskirkkoherra (1760-73)
Alexander Fellenius, sijaiskirkkoherra (1786-89)
Karl Adolf Hougberg, sijaiskirkkoherra (1789-1802)
Georg Gustaf Vallgren, persoonallinen pitäjänapulainen, vt. kappalainen (1798-1802)
Gustaf Serenius, vt. kappalainen (1802-04)
Georg Gustaf Vallgren, sijaiskirkkoherra (1802-39)
Edvard Daniel Hartman, vt. kappalainen, sijaiskirkkoherran apulainen (1811-13)
Josef Gabriel Vallenius, sijaiskirkkoherran apulainen (1813-18, 1820-22)
Karl Adolf Höckert, sijaiskirkkoherran apulainen (1818-20)
Johan Stenius, sijaiskirkkoherran apulainen (1822-29)
August Vilhelm Krogerus, sijaiskirkkoherran apulainen (1829)
Henrik Hellenius, sijaiskirkkoherran apulainen (1829-30)
Peter Johan Relander, sijaiskirkkoherran apulainen (1830-32)
Karl Adolf Lindholm, sijaiskirkkoherran apulainen (1832)
Henrik August Lindeberg, sijaiskirkkoherran apulainen (1832-34)
Anders Gustaf Eklund, sijaiskirkkoherran apulainen (1834)
Ernst Johan Harlin, sijaiskirkkoherran apulainen (1834)
Gustaf Robert Kekoni, sijaiskirkkoherran apulainen (1834-36)
Gustaf Ulrik Rosenqvist, sijaiskirkkoherran apulainen, vt. sijaiskirkkoherra (1836-42)
Karl Fredrik Barck, sijaiskirkkoherran apulainen, armovuodensaarnaaja (1837-41)
Gustaf Ulrik Rosenqvist, sijaiskirkkoherra (1842-72)
Fredrik Häyrén, armovuodensaarnaaja (1841-43)
August Tolpo, kappalaisen sijainen, virkavapaa ja välivuoden saarnaaja (1843-46)
Reinhold Teodor Gestrin, kappalaisen apulainen (1855-56)
Anders Samuel Kiljander, sijaiskirkkoherran apulainen (1858)
August Gabriel Isak Merón, sijaiskirkkoherran apulainen (1858)
Akilles Sirén, sijaiskirkkoherran apulainen (1856)
Sven Otto Vahlman, sijaiskirkkoherran apulainen (1858-72)
Herman Ekman, vt. kappalainen (1862-65)
Karl David Axel Hirn, sijaiskirkkoherran apulainen, vt.kappalainen, armovuodensaarnaaja (1872-74)
Viktor August Nyberg, kirkkoherran apulainen (1872-83)
Karl August Laitinen, vt. kappalainen (1884-85)
Natanael Borg, vt. kappalainen (1885-86)
Henrik Johan Helin, kirkkoherran apulainen (1890)
Lauri Klemens Sirelius, vt. kappalainen (1895)
Elias Hyytiäinen, vt. kappalainen (1896)
Axel Ferdinand Ahlbom, vt. kirkkoherra, vt. kappalainen (1896-97, 1897-99)
Gustaf Storgårds, vt. kirkkoherra (1897)
Matias Vilhelm Vikström, vt. kirkkoherra (1897)
Frans Adolf Rudanko, vt. kirkkoherra (1903)