Selite | Nide | Vuodet | Huom | Filmi |
---|---|---|---|---|
Mikrokort: | ||||
Födda | 1701-1824 | 1 | ||
Födda | 1825-1835 | 2 | ||
Vigda | 1701-1835 | |||
Döda | 1701-1802 | |||
Döda | 1802-1871 | 3 | ||
Utflyttade | 1805-1819 | |||
Inflyttade | 1805-1819 | |||
Födda | 1836-1860 | 4 | ||
Vigda | 1836-1860 | |||
Rullfilmer: | ||||
Födda | I | 1701-1835 | 55615 | |
II | 1836-1860 | |||
Vigda | I | 1701-1835 | ||
II | 1836-1860 | |||
Döda | I | 1701-1871 | ||
Flyttade | I | 1805-1819 | Saknas 1813-1815 |
Selite | Signum | Vuodet |
---|---|---|
Rulle TK 504 | ||
Kommunionbok | 1 | 1698-1725 |
Kommunionbok | 2 | 1726-1737 |
Rulle TK 505 | ||
Kommunionbok | 3 | 1739-1760 |
Kommunionbok | 4 | 1761-1784 |
Kommunionbok | 5 | 1785-1808 |
Rulle TK 506 | ||
Kommunionbok | 5 | 1785-1808 |
Kommunionbok | 6 | 1809-1814 |
Kommunionbok | 7 | 1815-1829 |
Kommunionbok | 8 | 1829-1836 |
Kommunionbok | 9 | 1837-1853 |
Rulle TK 507 | ||
Kommunionbok | 9 | 1837-1853 |
Kommunionbok | 10 | 1853-1859 |
Kommunionbok | 11 | 1860-1866 |
Födda, vigda, döda | 1 | 1701-1763 |
Födda | (1764-1808) | |
Vigda | 2 | (1764-1807) |
Döda | (1764-1810) | |
Rulle TK 508 | ||
Födda | 2 | (1764-1808) |
Vigda | (1764-1807) | |
Döda | (1764-1810) | |
Födda, vigda | 3 | 1809-1835 |
Födda | 4 | (1836-1850) |
Vigda | (1836-1853) | |
Födda | 5 | (1851-1875) |
Vigda | (1854-1879) | |
Döda | 11 | 1810-1871 |
Konfirmander | 21 | 1814-1836 |
Konfirmander | 2 | 1837-1841 |
Konfirmander | 1842-1891 | |
Historieböcker (från främmande församlingar) | 14 | 1823-1829 |
Historieböcker (från främmande församlingar) | 16 | 1850-1874 |
Flyttade | 30 | 1805-1819 |
Flyttade | 31 | 1823-1832 |
Flyttade | 32 | 1833-1853 |
Flyttade | 33 | 1854-1892 |
Flyttningsbetyg | 1776-1828 | |
Rulle TK 509 | ||
Flyttningsbetyg | 1776-1828 | |
Flyttningsbetyg | 1822-1840 | |
Flyttningsbetyg | 1841-1859 | |
Flyttningsbetyg | 1860-1874 | |
Sockenstämmoprotokoll | 40 | 1787-1829 |
Sockenstämmoprotokoll | 41 | 1830-1872 |
Rulle TK 510 | ||
Sockenstämmoprotokoll | 41 | 1830-1872 |
Sockenstämmoprotokoll | 44 | 1788-1874 |
Visitationsprotokoll | 45 | 1774-1884 |
Räkenskaper, kyrkomedel | 57 | 1729-1752 |
Räkenskaper, kyrkomedel | 59 | 1752-1808 |
Räkenskaper, kyrkomedel | 60 | 1780-1821 |
Övriga räkenskaper | 63 | 1786-1809 |
Fattigmedel | 58 | 1750-1797 |
Inventarieförteckningar | 53 | 1846-1881 |
Rulle TK 511 | ||
Inventarieförteckningar | 54 | 1854 |
Vigselhandlingar | A X | 1781-1803 |
Brottsregister | 27 | 1806-1878 |
Lysningshandlingar | 80 | 1849-1867 |
Handlingar rörande tjänsteboställen | 46 | 1659-1856 |
Konfirmationslängder | 26 a | 1822-1840 |
Konfirmationslängder | 26 | 1841-1946 |
Kyrkoherdar
Axel August Hellsten (1881-1907)
Frans Oskar Lampola, nimitetty 1909 (1910-12)
Karl Teodor Nikolai Hulkkonen (1914-18)
Johan Ferdinand Ristikankare (1919-30)
Akseli Erkki Laaksi e Mäkelä (1931-53)
Osmo Matti Viherkoski (1955-66)
Viljo Einari Karjalainen (1967-77)
Lauri Toivo Riihijärvi (1977-84)
Lasse Ludvig Östring (1984-)
Kapellaner
Andreas Thomae (1640-67)
Anders (Andreas Henrici) Lilius (1668-78)
Elias Roos (1678-1679)
Jöran (Georgius) Herpman (1679-99)
Axel Palander (1699-1727) (Längelmäen vt. kirkkoherrana 1718-22)
Anders Rilander, vt. kappalainen (1719-22)
Johan Lucander (1727-59)
Kristian Flodberg (1760-68)
Erik Johan Elfvenberg (1769-72)
Thomas Rikberg (1775-85)
Anders Johan Salvenius (1785-1810)
Karl Henrik Bergroth (1814-21)
Henrik Konsin (1822-36)
Erik Vilenius (1838-50)
Gustaf Adolf Hornborg (1852-54)
Emil Ferdinand Bergroth (1855-67)
Edvard Fritjof Reinius (1867-73)
Axel August Hellsten (1875-81)
Viralliset apulaiset
Kaija Santti (1988-)
Hjälppräster och nådårspredikanter
Johannes Lucander (1698)
Gabriel Lagus (1703-23)
Abraham Palander (1718-19)
Anders Rilander (1719-23)
Johannes Lucander (1724-27)
Carl Indrenius (1727-34)
Christian Flodberg (1735-60)
Eric Johan Elfvenberg (1761-69)
Thomas Rikberg (1770-75)
Anders Johan Salvenius (1776-85)
Abraham Fredrik Palander (1787-90)
Anders Salovius (1791-1803)
Carl Henric Bergroth (1804-13)
Gustaf Juvander (1815-16)
Benjamin Wilhelm von Pfaler (1817-24)
Anders Gabriel Wikman (1825-)
Extra präster
Anders Sundström, kappalaisen apulainen (1783-90)
Gustaf Juvander, kappalaisen apulainen (1807-14)
Isak Johan Vellenius, kappalaisen apulainen (1816-18)
Anders Gabriel Vikman, välisaarnaaja (1821-22)
Johan Lagerstedt, välisaarnaaja (1836-37)
Oskar Olof Wirzenius, kappalaisen apulainen, välisaarnaaja (1849-52)
Gustaf Adolf Hornborg, välisaarnaaja (1852)
Johan Gabriel Vikman, välisaarnaaja (1852-53)
Anders Abraham Favorin, välisaarnaaja (1853-55)
Karl Gustaf Bergroth, vt. kappalainen (1861)
Johan Adolf Lindström, vt. kappalainen (1862)
Jakob Juselius, vt. kappalainen (1873-75)
Isak Virtanen, kirkkoherran apulainen, vt. kirkkoherra (1895-98)
Paul Gustaf Vikman, vt. kirkkoherra (1898)
Kustaa Eugen Airila, kirkkoherran apulainen (1906-07)
Uno Nils Oskar Holmberg, kirkkoherran apulainen, vt. kirkkoherra (1907-08)
Heikki Haapanen, vt. kirkkoherra (1908)
Kustaa Emil Erander, vt. kirkkoherra (1908-09)
Emil Hjalmar Vaaramo, vt. kirkkoherra, armovuodensaarnaaja (1909)
Kaarle Kustaa Klockarila, vt. kirkkoherra, armovuodensaarnaaja (1909-10)
Matti Majamaa, kirkkoherran apulainen, vt. kirkkoherra (1951-55)
Marjatta Mäkinen, lapsi- ja nuorisotyön lehtori (1985-88)