Selite | Nide | Vuodet | Huom | Filmi |
---|---|---|---|---|
Mikrokort: | ||||
Födda | 1729-1805 | 1 | ||
Födda | 1805-1830 | 2 | ||
Vigda | 1731-1785 | |||
Vigda | 1785-1830 | 3 | ||
Döda | 1730-1811 | |||
Döda | 1811-1830 | 4 | ||
Födda | 1831-1841 | |||
Födda | 1841-1853 | 5 | ||
Födda | 1853-1854 | 6 | ||
Vigda | 1831-1858 | |||
Döda | 1831-1843 | |||
Döda | 1843-1854 | 7 | ||
Utflyttade | 1776-1811 | |||
Inflyttade | 1776-1811 | |||
Rullfilmer: | ||||
Födda | I | 1729-1830 | 55584 | |
II | 1831-1854 | |||
Vigda | I | 1731-1830 | ||
II | 1831-1858 | |||
Döda | I | 1730-1830 | ||
II | 1831-1854 | |||
Flyttade | II | 1776-1811 | Saknas 1781-1804 |
Selite | Signum | Vuodet |
---|---|---|
Rulle UK 138 | ||
Kommunionbok | A 1 | 1728-1756 |
Kommunionbok | A 2 | 1756-1784 |
Kommunionbok | A 3 | 1785-1802 |
Kommunionbok | A 4 | 1803-1810 |
Kommunionbok | A 5 | 1811-1818 |
Kommunionbok | A 6 | 1819-1823 |
Rulle UK 139 | ||
Kommunionbok | A 6 | 1819-1823 |
Kommunionbok | A 7 | 1824-1830 |
Kommunionbok | A 8 | 1831-1837 |
Rulle UK 140 | ||
Kommunionbok | A 8 | 1831-1837 |
Kommunionbok | A 9 | 1838-1844 |
Kommunionbok | A 10:I | 1845-1851 |
Rulle UK 141 | ||
Kommunionbok | A 10:I | 1845-1851 |
Kommunionbok | A 10:II | 1845-1851 |
Kommunionbok | A 11 | 1852-1858 |
Rulle UK 142 | ||
Kommunionbok | A 11 | 1852-1858 |
Kommunionbok | A 12 | 1859-1866 |
Rulle UK 143 | ||
Kommunionbok | A 12 | 1859-1866 |
Läsförhörsböcker | J 9 I | 1853-1929 |
Barnbok | C:10 | 1774-1808 |
Barnbok | C: 2 | 1789-1807 |
Barnbok | 1808-1813 | |
Födda, vigda, döda | B: 1 a | 1730-1772 |
Födda, vigda, döda | B: 1 b | 1773-1801 |
Födda, vigda, döda | B: 2 | 1802-1820 |
Rulle UK 144 | ||
Födda, vigda, döda | B: 2 | 1802-1820 |
Födda, vigda, döda | B: 3 | 1821-1840 |
Födda, vigda, döda | B: 4 | 1841-1854 |
Födda | B: 5 | 1855-1873 |
Rulle UK 145 | ||
Födda | B: 5 | 1855-1873 |
Vigda, döda | E: 1 | 1859-1884 |
Flyttade | H: 1 | 1776-1780 |
Flyttade | H: 2 | 1805-1811 |
Flyttade | H: 3 | 1812-1878 |
Sockenstämmoprotokoll | J: 1 | 1811-1844 |
Sockenstämmoprotokoll | J: 2 | 1845-1881 |
Visitationsprotokoll | 1750-1825 | |
Inventarieförteckningar | U 3 | 1700-luv. |
Inventarieförteckningar | I 1 | 1828-1892 |
Rulle UK 146 | ||
Inventarieförteckningar | I 1 | 1828-1892 |
Rulle VÄ 95 | ||
Folkmängdstabeller | 1749-1852, 1852-1877 |
Kyrkoherdar
Arvid Lundén (1894-1907)
Nikolai Blom (1908-48)
Väinö Verner Kivistö (1948-73)
Niilo Ilmari Välimäki (1973-80)
Aulis Harju (1981-)
Kapellaner
Iisakki Astrén eli Isak Astenius (1730-31)
Gabriel Lagus (1731-59)
Jonas Lagus (1760-73)
Elias Gabrielisson Lagus (1774-97)
Gabriel Jonae Lagus (1798-1814)
Jakob Cajanus (1816-24)
Johan Lindlöf (1828-55)
Gustaf Jernberg (1857-89)
Yrjö Gideon Koskimies e Forsman (1894-1927)
Uuno Nikolai Taipale (1928-40)
Jorma Helasvuo (1941-43)
Paavo Kattelus (1944-57)
Tauno Laakso (1957-70)
Niilo Välimäki (1971-73)
Aulis Harju (1974-80)
Antti Kuoppala (1981-)
Virallinen apulainen (asui Koskuella vuoteen 1967)
Martti Jaskari (1942)
Niilo Lampi (1943-53)
Pavali Toivio (1953-56)
Toivo Kuusiola (1956-59)
Elo Norja (1961-62)
Ilmari Heinonen (1964-67)
Pertti Kivistö (1967-70)
Aulis Harju (1971-74)
Antti Kuoppala (1974-81)
Jukka Salo (1982-85)
Lasse Vappula (1986-90)
2. virallinen apulainen
Raija Lehtinen (1984-90), virka lakkautettiin 1990 ja muutettiin seurakuntapastoriksi.
Extra präster
Gabriel Lagus, kappalaisen apulainen (1753-56)
Isak Lagus, kappalaisen apulainen (1757-58)
Erik Henrik Holm, välisaarnaaja (1814-16)
Johan Janson, apulainen, armovuoden saarnaaja (1819-21, 1823-24, 1825)
Jonas Gabriel Taxell, armovuoden saarnaaja (1825)
Fredrik Vilhelm Sjöstedt, armovuoden saarnaaja (1825-26)
Per Adolf Hällfors, armovuoden saarnaaja (1826-28)
Johan Fredrik Lindberg, kappalaisen apulainen (1828-29)
Frans Isak Fortell, kappalaisen apulainen (1830-34)
Karl Gustaf Hjerpe, kappalaisen apulainen (1836-39)
Berndt Ferdinand Cajanus, kappalaisen apulainen (1839-43)
Frans Henrik Hällfors, kappalaisen apulainen (1843-44)
Knut Adolf Bäckman, kappalaisen apulainen, välisaarnaaja (1844-60)
Berndt Vilhelm Ebeling, kappalaisen apulainen (1870-71)
Jakob Vilhelm Bärlund, kappalaisen apulainen (1871-72)
Karl Mikael Erenius, kappalaisen apulainen (1873-81)
Aron Gustaf Snellman, kappalaisen apulainen (1881-82)
Isak Erenius, kappalaisen apulainen (1882-86)
Adolf Fredrik Molin, vt. kirkkoherra (1884-94)
Julius Ivar Engström, vt. kappalainen (1887-90)
Matti Haataja, armovuodensaarnaaja, vt. kappalainen (1890)
Emanuel Antila, vt. kappalainen, armovuodensaarnaaja (1890-91)
Kaarlo Töyry, väliajansaarnaaja, vt. kappalainen (1891-93)
Emanuel Antila, väliajansaarnaaja, vt. kappalainen (1893-94)
Kaarlo Korpela, vt. kappalainen (1893-94)
Arvi Tukiainen, vt. kappalainen (1940-41)